קידוחים ודיגומי קרקע בהיקף חסר תקדים בישראל

לנו בד"ר כ"ץ טכנולוגיות היה הכבוד להיבחר ולתרום מניסיוננו עבור אחד ממיזמי הבנייה המשמעותיים והיוקרתיים בארץ בעשורים האחרונים – אם לא המרכזי שבהם.  צוותי המומחים של
KTE תכננו והוציאו אל הפועל בהצלחה את פרויקט הדיגום השאפתני במתחם שדה דב שברצועת החוף בצפון תל אביב – מעתודות הקרקע האחרונות באזור.

רובע שדה דב

שדה התעופה ע"ש דב הוז הוקם על ידי המנדט הבריטי בספטמבר 1938 ולאורך השנים שימש גם כבסיס טיסה של חיל האוויר (כנף 15). בשנת 2010 החליטה הממשלה על סגירת האתר לטובת הקמתו של רובע מגורים חדש. ב-2019 נסגר שדה דב לפעילות ובשנת 2020 הושלם פינויו.

השטח עליו יוקם הרובע מתפרש על פני 1,500 דונם הגובלים בחוף הים ממערב, רח' פרופס מצפון, רח' לוי אשכול ממזרח ורח' ש"י עגנון מדרום. הרובע יחולק לשלושה מתחמים – אשכול, מרכזי וצפוני – ובסך הכול צפוי לכלול 16 אלף דירות. בנוסף יכלול המיזם  מרינה, רכבת קלה, פארק חופי, מלונות, שטחי מסחר, שטחים ציבוריים ומוסדות חינוך ותרבות.

פרויקט דיגום הקרקע

דיגומי הקרקע, גזי הקרקע ומי התהום הינם חלק ממכלול פעולות סקר הקרקע לפני בנייה עליהן מורה יועץ קרקע סביבתי מטעמנו. מטרת סקר הקרקע היא בניית פרופיל קרקע כימי, פיזי וגיאולוגי שבלעדיו לא תיתכן כל תכנית הנדסית עתידית, וזאת לצד השלמת תמונת גזי הקרקע ומאגרי מי התהום – מיקומם, תיחומם והרכבם.

בעת הצורך מובילות פעולות סקר הקרקע להמלצה וליישום טיפול או החלפת קרקע מזוהמת ו/או טיהור מי התהום. במקרה כזה מתבצעים מבחני שאיבה כחלק מבניית תכנית הטיפול לקביעת נפח וקצב השאיבה לנוכח כמות המים, מפלסם וקצב התחדשותם (חדירות הקרקע).  

במסגרת פעולות הסקר בשדה דב ביצעו צוותי ד"ר כ"ץ טכנולוגיות למעלה מ-650(!) קידוחים ודיגומי קרקע, כ-120 קידוחים ודיגומי גז קרקע אקטיבי והתקנת 15 בארות מים קבועות על תשתיותיהן. כיוון ש-KTE מוכרת כמעבדת דיגום קרקע ומים המוסמכת לביצוע בדיקות סביבתיות, היה באפשרותנו לרכז תחת מעטפת אחת את כל הבדיקות האנליטיות ושירותי האנליזה לדיגומי הקרקע, מי התהום וגזי הקרקע, אשר בוצעו בידי דוגמים מוסמכים ומכשור ייעודי מתקדם.

לצד הקפדה יתרה על שמירת הנחיות המשרד לאיכות הסביבה במהלך עבודות הטיפול בקרקע ומים, ד"ר כ"ץ טכנולוגיות רואה חשיבות ראשונה במעלה בשמירה על בטיחות הנוגעים בדבר –  החל מעובדיה הישירים, עבור בצוותים הכפופים להם וכלה בעוברי אורח העשויים להיקלע לאזור העבודות.

השלמת עבודות סקר הקרקע לשביעות רצונם המלאה של יזמי הפרויקט החריג בהיקפו אפשרה את התקדמותו התקינה לקראת ביסוס המרקם העירוני של צפון-מערב העיר בעשורים הבאים, הנגשת השכונות הסמוכות לחוף הים ויצירת הזדמנויות ייחודיות עבור תושבי השכונה החדשה.